+48 (32) 285 73 51
logotyp BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

05.04.2016 - Scenariusz - Zwierzęta egzotyczne

Marta Patyk

Nauczyciel stażysta

Gminne Przedszkole w Tworogu

ul. Słowackiego 16

Data: 03.02.2016

SCENARIUSZ

Temat: „Dziś z Afryki…”- zwierzęta egzotyczne- wydzieranka papierowa.

Obszary z podstawy programowej:

Obszar 9 Wychowanie przez sztukę- różne formy plastyczne.

Obszar 12 Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.






Dzieci rozwiązują zagadki słuchowe, które podpowiedzą im o temacie zajęć.
Słuchają ciekawostek:
- najstarszy ogród zoologiczny w Polsce jest we Wrocławiu (1865r.),
- największy ogród w Polsce znajduje się w Gdańsku
- najstarszy istniejący ogród zoologiczny w Europie znajduje się w Wiedniu
- największy ogród zoologiczny w Europie znajduje się w Berlinie (ma ok.17 tys. zwierząt)
„Można powiedzieć o niej,
że jest całkiem zwyczajnym koniem
lecz od pyska do ogona
jest paskami przystrojona.”
„Zwierzę owo, daję słowo,
najdziwniejsze jest na świecie,
żeby go nie mylić z krową,
aż dwa garby ma na grzbiecie.”
„Jest ogromny, jak pagórek,
ma zmarszczoną, szarą skórę,
nos, jak trąbę, prosty ogon,
uszy, co wachlować mogą.”
„Na tygrysy, lwy i szczury,
krokodyle oraz żmije
ona zawsze patrzy z góry,
bo ma bardzo długą szyję.”
„Gdy zobaczysz ją w ZOO,
robi ci się wesoło,
skacze, broi, miny stroi,
ludzi wcale się nie boi.”
„To zwierzę żyje nad Nilem,
a w paszczy ma zębów tyle,
że nawet, gdy leży grzecznie
liczyć je jest niebezpiecznie.”
Odszukiwanie zdjęć zwierząt występujących w zagadkach i dopasowanie do nich napisów do globalnego czytania. Dzielenie wyrazów na sylaby, głoski.

 

Cele ogólne:

  • rozwijanie u dzieci zdolności do skupiania się i uważnego słuchania

  • rozwijanie twórczej aktywności dziecka

  • rozwijanie mowy i myślenia podczas wypowiedzi własnych

  • doskonalenie sprawności manualnych

  • kształtowanie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej

Cele operacyjne:

Dziecko:

  • potrafi wykonać polecenia

  • potrafi wypowiadać się na temat

  • potrafi wypowiadać się na forum grupy

  • potrafi w cierpliwości zaczekać na swoją kolej

  • potrafi rozwiązywać zagadki słowne oraz słuchowe

  • potrafi czytać globalnie

  • potrafi dzielić wyrazy na sylaby, głoski

  • potrafi wykonać prace plastyczną- wydzierankę z papieru

  • uważnie słucha poleceń nauczycielki

  • zna niektóre zwierzęta egzotyczne

  • wie gdzie można spotkać zwierzęta egzotyczne

  • potrafi segregować zwierzęta wg cech: koty, ptaki itp., zwierzęta egzotyczne, domowe itp.


Metody:

  • Słowne( rozmowa, objaśnienie)

  • Czynne(zadania stawiane dziecku, udział w zabawie)

  • Waloryzacyjne (ekspresja)


Formy:

  • Praca z całą grupą

  • Praca indywidualna

Środki dydaktyczne: emblematy różnych zwierząt, kartki papieru, kolorowanka zwierząt egzotycznych, obrazek klatki, napisy do czytania globalnego, mp3 z nagraniem odgłosów zwierząt.


Przebieg zajęcia:

  1. Powitanie dzieci- „ Wszyscy są …”

  2. Zabawa koncentrująca uwagę „Ciekawostki o ogrodach zoologicznych”

  3. Zabawa dydaktyczna. „Jakie to zwierzę?”


  4. Zabawa dydaktyczna- segregowanie emblematów zwierząt wg ich rodzaju ( koty, ptaki, itp. Zwierzęta domowe, egzotyczne, itp.)

  5. Praca plastyczna- każde dziecko otrzymuje od nauczycielki obrazek z ilustracją(lwa, papugi, misia koala) zadaniem dzieci jest z kolorowego papieru wydrzeć małe kawałki i wykleić obrazek. Po skończonej pracy dzieci sprzątają swoje miejsce pracy i przechodzą z gotowym obrazkiem na dywan. Każde dziecko wypowiada się na temat swojej pracy, mówi co to za zwierzę itp.

  6. Zabawa ruchowa przy piosence „Małpa Filomena”- Dzieci ustawiają się na dywanie w dużym kole i wspólnie śpiewają piosenkę połączoną z naśladowaniem ruchów „małpki” w środku koła.

  7. Ewaluacja zajęcia- Nauczycielka przywiesza obrazek klatki na tablicy, zadaniem dzieci jest przykleić emblemat „papugi” w klatce jeżeli zajęcia się podobały lub obok klatki jeżeli zajęcia się nie podobały. 

  8. ZDJĘCIA