+48 (32) 285 73 51
logotyp BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Scenariusz zajęcie Metodą Dobrego Startu Marty Bogdanowicz

 

TEMAT: Poznanie liter i, I na podstawie piosenek.

CELE OPERACYJNE: - dziecko rozpoznaje i nazywa literę i, I
- dziecko zna i nazywa litery już poznane
- dziecko potrafi powiedzieć wyrazy na podaną głoskę
- dziecko odtwarza wzory liter pisanych
- dziecko wystukuje poznany rytm

PRZEBIEG ZAJĘCIA

Zajęcia wprowadzające:

  1. Powitanie mamo tato mamo tato witam was witam was
    • Wszyscy was witamy wszyscy was witamy na zabawę czas (na melodię "Panie Janie")
  2. Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni
    • Zabawa "Bugi"
  3. Opracowanie piosenki i ćwiczeń językowych.
    • Zagadka "To zagadka bardzo prosta, Ma je krawcowa, ma jeż oraz sosna" Co to jest kto zgadnie?
    • To igły, powiedzcie jak wygląda igła, do czego służy, co można nią robić?
    • A teraz posłuchajcie piosenki i powiecie mi jaki słowo najczęściej powtarza się w tej piosence.

    ile

Pytania do piosenki:

  • co łatwiej policzyć igły na choince, czy kropki biedronki?
  • Dokończ zdanie: Ile płatków ma ......? Ile igieł ma ....? Ile kropek ma .......? Ile piegów mam .....? Ile nóg ma ...?
  • Policz sylaby w słowach; igła - igiełka - igiełeczka

Posłuchaj głoski jakie utworzą wyrazy i-l-e i-g-ł-a ch-o-i-n-k-a i-n-d-y-k
m-i-s-k-a p-i-ł-k-a s-a-n-k-i i-g-l-o I-r-e-n-a I-w-o-n-a I-z-a-b-e-l-a

Zajęcia właściwe:

  1. Zabawa ruchowa "Szycie na maszynie i wykonywanie ściegu"
  2. Ćwiczenia rytmiczno - ruchowe: przekładaj woreczek rytmicznie z ręki do ręki słuchając piosenkę.
  3. Przyjrzyj się literce "i" napisz ją palcem po wzorze, wyklej plasteliną literkę.
  4. Przejście do stolików, pisanie na kartach pracy.

Zajęcia końcowe:
Zabawa ruchowa "Stary Abraham"


Opracowała: Teresa Adamczyk
Nauczyciel mianowany
Gminne przedszkole Tworóg
17.11.2006r