Scenariusz zajęcia Moja Mała Ojczyzna autorskiego programu edukacji regionalnej
TEMAT: "Tworóg - moja mała ojczyzna"
OBSZAR EDUKACJI - edukacja regionalna
CELE OGÓLNE:
- najbliższe otoczenie - dom rodzinny
- elementarna wiedza o geografii, historii, główne symbole
- tradycje regionalne kultywowane w środowisku lokalnym i podtrzymywane w instytucjach edukacyjnych
CELE OPERACYJNE:
- dziecko potrafi podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, gminę
- dziecko potrafi pokazać miejscowość na mapie Polski
- dziecko potrafi opowiedzieć legendę związaną z założeniem miejscowości, wyjaśnić znaczenie symboli herbu
- dziecko potrafi wymienić lokalne zabytki kultury
- dziecko potrafi opowiadać o tradycjach i zwyczajach Andrzejki, Biesiada Śląska, Dzień Górnika
- dziecko potrafi opowiadać o obrzędach Świąt Bożego Narodzenia, Jasełka
- dziecko potrafi rozpoznawać i nazywać na podstawie usłyszanej melodii piosenki, pieśni oraz tańce regionalne,
- dziecko potrafi zatańczyć znane tańce śląskie (Grozik, Koziorajka, Trojak)
- dziecko potrafi opowiadać o obrzędach pożegnania zimy (Marzanna)i powitania wiosny (Gaik)
- dziecko potrafi opowiadać o obrzędach, tradycjach i zwyczajach Świąt Wielkanocnych (pisanki, koszyk wielkanocny, palma wielkanocna)
METODY PRACY:
- werbalne, pozawerbalne, aktywizujące
FORMY PRACY:
- indywidualna, zbiorowa, grupowa
PRZEBIEG:
I. Przywitanie dzieci piosenką "Jest tu z nami..."
- Zaproszenie na spotkanie, które odbędzie się w małym, znanym dzieciom miejscu. Ale żeby dowiedzieć się gdzie to będzie, trzeba rozwiązać krzyżówkę.
- Pytania do krzyżówki
- Urodzinowe ciasto - TORT, Mają dużo witamin - OWOCE,
- Śmietankowe na patyku - LODY,
- Zawieszone na szyi dziewczynek - KORALE,
- W kuchni do przyprawiania potraw - SÓL,
- W nim gotujemy zupę - GARNEK.
- Rozwiązanie - TWORÓG czyli nazwa naszej miejscowości.
- Wiersz "Ojczyzna" - Wszystko dokoła...
- W jakim kraju znajduje się nasza miejscowość?
- W jakim regionie Polski?
- Gdzie znajduje się na mapie?
- Kto zaznaczy na naszej mapie?
- KARTA nr 1- omówienie wykonania. Praca indywidualna na kartach pracy.
- Czy każdy wie jak się nazywa, gdzie mieszka na jakiej ulicy, w jakiej miejscowości, gminie, w jakim kraju.
II. Podział dzieci na grupy. Wręczenie listów z zadaniami do wykonania.
- Historia i legendy Tworoga - o czym opowiadały, z czym jest związana, gdzie jest miejsce znane dzieciom.
- Zabytki Tworoga: w jaki sposób poznawaliśmy, jak są oznaczone, co można o
nich opowiedzieć. Zamek - Urząd Gminy, Kościół, Kapliczka przy Urzędzie, "Szpitol" - Zwyczaje i tradycje świąteczne naszego regionu - co poznaliśmy w jakich porach roku, z czym były związane (zajęcia, uroczystości, spotkania)
- Zadania do wykonania. Po wykonaniu na sztalugach zadania z listów, przystąpienie do pracy indywidualnej na kartach pracy.
- KARTA nr 2 - Puzzle Herbu Tworoga, złożenie na kartce i przyklejenie.
- TAŃCE REGIONALNE - rozpoznawanie po usłyszanej melodii, zatańczenie wybranych tańców w grupach.
- KARTA nr 3 i 4 - tradycje i zwyczaje świąteczne - odpowiedni dobór do pór roku zima i wiosna.
III. Podsumowanie zajęcia, ewaluacja, wręczenie dyplomu dla każdego dziecka.
Opracowała: Teresa Adamczyk
Nauczyciel mianowany
Gminne Przedszkole Tworóg
12.04.2007r